دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه چیست

با ایجاد و گسترش فضای مجازی و اینترنت و همچنین دسترسی روز افزون کاربران به این فضا، نسلی جدید از دوربینهای مدار بسته تحت شبکه بوجود آمدند.

این نوع از دوربین مدار بسته با یک آی پی منحصر به فرد و در یک مجموعه لوکال شبکه داخلی تعریف میشود و با استفاده از آی پی آن میتوان تصاویر را، بر روی سیستمهای شبکه انتقال داد تا از این طریق کاربر بتواند تصاویر را بر روی شبکه مشاهده نماید.

از جمله ویژگیهای دوربین مدار بسته تحت شبکه میتوان به: تفکیک پذیری و یا رزولوشن بالا و با کیفیت، قابلیت تامین برق پی او ای، خروجی ضبط دوربین بر روی شبکه، دارا بودن کارت حافظه و همچنین قابلیت وای فای اشاره کرد.

دوربین تحت شبکه نوعی از دوربین مدار بسته میباشد. برخلاف دوربینهای مدار بسته توربو اچ دی که بوسیله کابل انتقال اطلاعات را انجام میدهند، اطلاعات در این مدل از طریق پروتکل شبکه منتقل میشود.

در واقع دوربین مدار بسته تحت شبکه، نوعی از یک کامپیوتر کوچک است که قادر است تا پردازش تصاویر را در خود دوربین انجام دهد.

در زمانهای گذشته، فقط دوربینهای مدار بسته آنالوگ برای سیستمهای محافظتی مورد استفاده بود. در دنیای امروز اما، با وجود تنوع بالای دوربینهای مدار بسته تحت شبکه و کیفت بالا در رمز گذاری، کیفیت تصویر و غیره دوربینهای آنالوگ کنار رفتهاند.

یک کمپانی قدرتمند و برجسته به نام هایک ویژن در تولید دوربینهای مدار بسته تحت شبکه بسیار شناخته شده و مشهور است و در حال حاظر هم این مدل از دوربینها از 3/0 تا 29 مگاپیکسل در بازار تجهیزات حفاظتی در سراسر دنیا موجود و قابل دریافت و استفاده میباشد.

برای اولین بار در سال 1996 این سری از دوربینها توسط شرکت اکسیز راهی بازار شد و از آن به بعد تمامی شرکتهای سازنده دوربین مدار بسته تحت شبکه، از پروتکل اختصاصی این دوربینها استفاده کردند.

این نوع از دوربینها را میتوان از نظر ثبت و همچنین ذخیره تصاویر به دو دسته تقسیم کرد. در دسته اول دوربینهایی قرار میگیرند که برای ذخیره کردن تصاویر قطعا به یک سیستم مرکزی یا ان وی آر نیاز دارند اما بعضی از دوربینها هم دارای رم هستند و قادرند تصاویر را در رم خود و بدون نیاز به ان وی آر ذخیره کنند.

زمانی که این مدل از دوربینها برای اولین بار روانه بازار شدند پهنای باند اینترنت در سراسر جهان بسیار پایین بود و اختلاف زمانی زیادی هم برای تصویرها وجود داشت اما خوشبختانه با گذشت زمان و همینطور افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند آن این چالش در دنیا تا حدود زیادی برطرف شد.

 

ویژگی­ها و مزایای دوربین­های مدار بسته تحت شبکه

برخلاف دوربین­های آنالوگ که در گذشته استفاده میشد، دوربین­های مدار بسته تحت شبکه، برای انتقای تصاویر بی نیاز از کابل است و اطلاعات را بوسیله شبکه اینترنت جابه­جا می­کند.

دوربین­های تحت شبکه این توانایی و قابلیت را دارند که صدای دو طرفه را بوسیله شبکه جابه­جا کنند و در واقع مانند یک تلفن همراه هم عمل می­کنند.

استفاده از شبکه­های اینترنتی مانند وایفای و همینطور شبکه­های مرتبط با تلفن­های همراه از ویژگی­های بسیار مهم در ارتباط با دوربین­های مدار بسته تحت شبکه است.

در دوربین­های مدار بسته تحت شبکه انتقال داده­ها بوسیله پروتکل­های مختلفی صورت می­گیرد که این امکان سبب میشود تا دوربین­ها از امنیت بسیار زیادی برای استفاده کاربران برخوردار شوند.

یکی دیگر از ویژگی­های برجسته این مدل از دوربین­ها هوش مصنوعی میباشد که به کاربر کمک می­کند تا بعضی از فرایند­های شناسایی را با کمک سیستم­های هوشمند انجام دهد.

دوربین­های تحت شبکه همچنین، انتقال تصویر و برق را، با تنها یک کابل، که از تکنولوژی پی او ای هم برخوردار است به انجام می­رساند.

اجزای مهم سیستم­های مدار بسته تحت شبکه کدامند

هارد دیسک: این آیتم در داخل دستگاه ان وی آر نصب می­شود و وظیفه دارد تصاویر ضبط شده را ذخیره کند. حجم ذخیره تصاویر نیز بستگی به نوع و حجم هارد دارد. ذخیره مدت زمان بالای تصاویر نیازمند هاردی با ظرفیت بیشتر میباشد.

دوربین مدار بسته تحت شبکه: وظیفه این بخش، تصویر برداری و همینطور تولید تصاویر دیجیتال است. از طریق کابل شبکه این مدل از دوربین­های تحت شبکه و مدار بسته به دستگاه ان وی آر متصل می­شوند.

دستگاه ضبظ کننده ان وی آر: این آیتم و دستگاه در واقع سرور مرکزی سیستم مدار بسته تحت شبکه است و وظیفه اصلی آن هم دریافت تصاویر، ضبط آنها و نمایششان بوسیله نمایشگر میباشد.

سوییچ شبکه: سوییچ شبکه، انشعاب دهنده دوربین­های مدار بسته است و برای پیاده سازی مجموعه­ای از دوربین­های مدار بسته، استفاده می­شود.

منبع تغذیه: منبع تغذیه دوربین­های مدار بسته تحت وب، میزان و مقدار ولتاژ برق شهر را به 12 ولت تبدیل کرده و تغییر می­دهد که این عمل موجبات تغذیه برق دوربین­ها را فراهم می­کند.

کابل برق: وظیفه انتقال برق از منبع تغذیه تا دوربین مدار بسته بر عهده کابل برق است. در صورتی که دوربین مدار بسته ما، به صورت پی او ای و یا برق در بستر شبکه باشد، نیازی به کابل برق نیست و تنها، کابل شبکه، به غیر از انتقال دادن تصاویر، وظیفه انتقال برق را هم بر عهده دارد.

کابل شبکه: این آیتم در جهت انتقال اطلاعات تصاویر از دوربین­های مدار بسته تا قسمت دستگاه ان وی آر عمل می­کند.

چالش­های همراه با دوربین­های مدار بسته تحت وب

این دوربین­ها می­توانند در کنار انتقال تصاویر بوسیله آی پی، تصاویر را از طریق سرورهایی اختصاصی، با قابلیت پی تو پی هم، نماش دهند.

اما این مدل از دوربین­ها، دارای قیمت بسیار بالایی، نسبت به دوربین­های آنالوگ و یا توربو اچ دی هستند و ممکن است تهیه و در نظر گرفتن این مقدار از بودجه برای این دوربین­ها و کاربران آن دشوار باشد.

اطلاعات بوسیله دوربین تحت شبکه، بر روی شبکه عمومی جابه­جا میشود و برخلاف دوربین­های توربو اچ دی، که تصاویر را بوسیله شبکه خصوصی و کابل­ها انتقال می­دهد، میتواند بوسیله هکر­­ها مورد حمله قرار بگیرد و امنیت را به خطر بیاندازد.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.

LiveZilla Live Chat Software