ذخیره ساز اطلاعات

ذخیره ساز اطلاعات

ذخیره­ ساز اطلاعات تحت شبکه چیست؟

همانطور که می­دانید شبکه­ های کامپیوتری روز به روز در حال گسترش و پیشرفت هستند و در این میان موضوع ذخیره سازی اطلاعات نیز از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

در صورت اینکه بخواهیم اطلاعات مهمی که بر روی بستر یک شبکه منتقل می­شوند را ذخیره­سازی کنیم می­توان از دستگاه مخصوص ذخیره اطلاعات تحت شبکه استفاده کرد.

در سال­های دهه 90 تا 2000 میلادی، تنها تمامی یارانه­های شخصی بودند که یک هارد درایو داشتند و اگر فضای بیشتری برای ذخیره­سازی نیاز بود، می­بایست بخشی از اطلاعات را بر ریو لوح فشرده و یا سی دی رایت می­شد و به سیستم دیگری انتقال داده می­شد.

البته انجام این فرآیند بسیار زمان بر بود و فضای بسیار زیادی را هم به خود اختصاص می­داد بخصوص در موارد و سازمان­هایی که حجم بالایی از اطلاعات افراد ذخیره می­شد.

در ادامه این مطلب میخوا­هیم به این سوال پاسخ دهیم که اساسا ذخیره ساز اطلاعات چیست و چه عملکردی را شامل می­شود.

پس از مدتی با بوجود آمدن درایو­های خارجی روش انتقال اطلاعات نیز تحول پیدا کرد و درایو­های اس اس دی با سرعتی زیاد جایگزین هارد­های اچ دی دی قدیم شدند.

درایوهای اکسترنال نیز راهکاری بودند که تعداد زیادی از متخصصان در حوزه آی تی جهت ذخیره­سازی اطلاعات از آن استفاده کرده و به انتقال داده­ها به وسیله آن می­پرداختند.

اما با گذشت زمان افزایش اطلاعات و داده­ها وسعت بسیار بیشتری پیدا کرد و بهره­گیری از فضاهای انباش چند بخشی، چندین رایانه و درایو به یک روال معمول برای ذخیره­سازی تبدیل شد.

متاسفانه حتی در این موقعیت جدید، استفاده از هارد­های اکسترنال هم پوشش دهی لازم را برای ذخیره سازی ایجاد نمی­کرد و برای مدیریت اطلاعات کافی نبود.

ذخیره سازی تحت شبکه در این میان با انواع سرویس­ها و امکانات مناسب و به روز ذخیره­سازی مانند das، nas و san ظهور کرده و با کاربرد بالای خود جایگزین شدند.

ذخیره ساز تحت شبکه به دستگاه گفته می­شود که اطلاعات موجود بر روی شبکه را خود ذخیره می­کند.

دستگاه ذخیره­ساز NAS

این دستگاه متشکل از تعدادی هارد می­باشد که در قالب پروتکل­های متفاوتی اطلاعات بسیار مهم تحت شبکه را ذخیره سازی می­کند.

کاربران می­توانند از این طریق به اطلاعاتی که در یک شبکه بر روی NAS ذخیره می­شود دسترسی داشته و از آن استفاده کنند.

زمانی که کاربر از دستگاه ذخیره ساز اطلاعات شبکه  NAS استفاده می­کند، تمامی کاربران شبکه نیز می­توانند از دیتای واحدی از شبکه مرکزی استفاده کرده و اطلاعات مورد نظر را ذخیره کنند.

دستگاه ذخیره ساز ANS نیازی به موس و یا کیبورد نداشته و با استفاده از برنامه­های جانبی که مبتنی بر مرورگر­ها هستند، شبکه مدیریت می­شود.

هر NAS در شبکه، IP مخصوص به خود را دارد و مثل یک نود شبکه نیز هست. در واقع این دستگاه، یک کامپیوتر است که شامل تعدادی هارد با ظرفیت بالاست که همه کاربران به آن دسترسی دارند و آنها می­توانند بوسیله فضای مرورگر خودشان به یک حافظه با حجمی بالا در راستای ذخیره سازی اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته و یا اطلاعات را بوسیله حافظه موجود، فراخوانی کنند.

سرور­های قدیمی، تعداد بسیار زیادی از فایل­ها را به شکلی جداگانه تنظیم و در نهایت ذخیره می­کردند اما در حال حاضر کاربر می­تواند بوسیله دستگاه  ANS همزمان حجم بالایی از اطلاعات را در اختیار داشته باشند.

 

پردازش ابری در ذخیره­ سازی تحت شبکه

از پر کاربردترین پروتکل­های در دستگاه  NAS می­توان به پروتکل­های CIFS و NSF اشاره داشت. CIFC پیش از اینها با نام SMB شناخته می­شد و در اثر توسعه و گسترش آن به شکل امروزی خود تبدیل شد.

بعضی از دستگاه­های ضبط تحت شبکه، از پروتکل  HTTP  پشتیبانی کرده و کاربر می­توانید از طریق مرورگر خود اطلاعات را بر روی NAS آپلود کند.

 در حال حاضر، ذخیره­ساز تحت شبکه ابری و یا  CLOUD STORAGRبه عنوان آخرین ترند شیوه­ها و همچنین روند­های ذخیره­سازی، استفاده می­شود.

این ترند، همانند استفاده از هارد اکسترنال در سال­های 90 و 2000 میلادی، اکنون به عنوان یک نرم همه­گیر پذیرفته شده است و کار را برای کاربران بسیار کوتاه­تر و آسان­تر نموده.

از این راه داده­ها بوسیله اینترنت، روی یک کلاستری از سرور­های راه دور و یا ابری، قرار داده می­­شود و فضایی نسبتا نامحدود، جهت ذخیره­سازی تحت شبکه در اختیار کاربر قرار می­گیرد.

از طریق این شیوه، به جای اینکه یک هارد اکسترنال به رایانه متصل شود و پس از انجام شدن فرایند ذخیره­سازی از سیستم جدا شود، تنها لازم است تا یک حساب کاربری از یک سرویس دهنده فضای ابری خریداری شده و سپس فایل­ها را روی بخش کاربری مورد نظر بارگذاری شود.

از این طریق دیگر نیازی به وصل کردن کابل و ایجاد اتصال هارد اکسترنال نیست و تنها با چند کلیک ساده می­توان به یک دستگاه ذخیره­سازی تحت شبکه و با فضای ذخیره سازی، آن هم بی­نهایت، دسترسی پیدا کرد.

به دلیل قرار گرفتن اطلاعات مورد نظر کاربر، در فضای امن ابری، اگر اطلاعات موجود بر روی هارد به هر دلیلی از بین برود، اطلاعات بر روی دستگاه ذخیره­سازی تحت شبکه ابری، کاملا ایمن و در دسترس باقی می­ماند.

اغلب سرویس­های ذخیره­ساز از نوع ابریشان، به صورت همزمان هستند و این بدین معنی می­باشد که: کاربر تغییر و یا تغیراتی که بر روی اطلاعات موجود بر هارد خود اعمال می­کند، به همان صورت بر روی دستگاه ذخیره­سازی تحت شبکه نیز تغییرات صورت گرفته و اعمال می­گردد و کار کردن با این سرویس را بسیار تسهیل می­کند.

ذخیره ­سازی تحت شبکه ANS

اگر مایل هستید هنوز هم از هارد اکسترنال برای ذخیره­سازی استفاده کنید شیوه NAS برایش شما مناسب خواهد بود.

ذخیره سازی تحت شبکه NAS به این معنیست که شما یک هارد اکسترنال را به سیستم خود متصل می­کنید، با این تفاوت که این سیستم بسیار با سرعت­تر و گسترده­تر عمل خواهد کرد.

اتصال با  NAS ازطریق پورت USB صورت می­گیرد و خیلی راحت می­توان رایانه را به شبکه ذخیره­سازی تحت وب داخلی وصل کرد.

امروزه امواج وای فای و اینترنت از شیوه­های رایج برای استفاده از این بستر حفظ اطلاعات می­باشد که بسیار هم کاربردی است.

ذخیره­سازی تحت شبکه SAN

زمانیکه سیستم NAS نتواند فضای مورد نظر شما برای انجام ذخیره­سازی را در اختیارتان قراد دهد بهترین گزینه جایگزین استفاده از سیستم SAN می­باشد.

در این شیوه داده­ها بر روی سرور­های داخلی مورد نظر شما قرار می­گیرند و بوسیله اتصالات داخلی از شبکه، به شما انتقال می­یابند.

اما بر خلاف سیستم NAS در این مدل و درذخیره­سازی تحت شبکه، ارتباطی داخلی بین فضاهای ذخیره­سازی شکل می­گیرد.

در اصل، تمامی فضاهای ذخیره­سازی تحت شبکه کاربر، از این طریق به یکدیگروصل شده و یک فضای واحد را شکل می­دهند.

مهمترین تفاوت  SAN و NAS

سیستم­های ذخیره ­سازی تحت شبکه SAN در سطح بسیار پایین­تری از سیستم­های NAS قرار دارند و داده­های موجود بر روی NAS از طریق خود نرم افزار­ها و سخت افزار­های آن مدیریت و کنترل می-شوند و به همین علت است که به شکل فایل به نمایش در می­آیند.

در سیستم NASاما، داده­ها به شکل یک سری از بلوک­ها به نمایش در می­آیند و به صورت یک فایل عمل می­کنند.  SAN ها اما به شکل دیسک درایو هستند و عمل می­کنند.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.

LiveZilla Live Chat Software