مبدل پورت

مبدل پورت

مبدل پورت چیست؟

در دنیای سیستم­های رایانه­ای و کامپیوتر­ها انواع پورت­ها و مبدل آنها هم وجود دارند که از مهمترین آنها می­توان به پورت­های سخت افزاری و نرم افزاری اشاره داشت.

در ادامه این مقاله دو نوع پورتهای نرم افزاری و سخت افزاری را بررسی کرده و به شناخت آنها می­پردازیم.

پورت نرم افزاری چیست؟

پورت شبکه یا نرم افزاری قسمتی است که ارسال اطلاعات اتفاق می­اوفتد.افرادی که کاربر ویندوز هستند قادراند تا با دستور netstat کلیه اتصالات اکتیو که در حال استفاده هستند را مشاهده کنند.

پورت سخت افزاری چیست؟

 پورت جانبی و یا سخت افزاری اتصالی می­باشد که در قسمت پشت و یا جلوی دستگاه قرار گرفته و کامپیوتر یا سیستم می­تواند به وسیله آن به اکسترنال و یا دستگاه خارجی دسترسی پیدا کند.

برای مثال مانیتور، موس، کیبورد، پرینتر، اسپیکر، فلش از جمله این موارد برای پیدا کردن دسترسی هستند.

وظیفه مهم و اصلی پورت این است که نقطه اتصال باشد و بستر لازم برای انتقال دادن اطلاعات بین کامپیوتر و دستگاه­های جانبی را فراهم کند.

پورت سخت افزاری به دلیل اینکه بین دستگاه­ها ارتباط برقرار می­کند نام دیگری به اسم پورت ارتباطی نیز دارد.

با نصب کردن کارت افزونه و یا  expansion card به سیستم و یا کامپیوتر، می­توان تعداد پورت­ها را هم افزایش داد.

اگر کامپیوتر شما دارای پورت  firewire  نیست می­توان کارت افزونه­ آن را به  پورت اضافه کرد.

انواع پورت­های سخت افزاری کدامند

این نوع از پورت­ها با توجه به اینکه بر اساس کدام پروتکل و یا نوعی استفاده می­شوند به دو دسته تقسیم بندی شده­اند:

پورت­های موازی: این نوع پورت اینترفیسی است که در آن ارتباط کامپیوتر و دستگاه جانبی و به روشی موازی ایجاد می­شود و انتقال داده­ها بوسیله بیشتر از یک سیم ارتباطی و یا خط انجام می­گیرد.نوعی از پورت موازی، پورت پرینتر است.

پورت­های سریالی: این پورت­ها از پروتکل­های سریالی استفاده می­کنند و در تمامی لحظات انتقال دیتا، روی یک بیت خط ارتباطی قرار دارند.

کانکتور، از رایج­ترین پورت­های سریالی است که قادر است سیگنال­های RS232 را انتقال دهد.

پورت­های PS/2 : این کانکتور برای اتصال کیبورد و موس استفاده می­شود و IBM آن نیز برای کامپیوتر­­های سری personal system /2 معرفی شد است و علت نامگذاری آن هم همین است.

انواع پورت­های موازی کدامند

·       پورت centrics

·       پورت­های ویدیو

·       پورت­های صدا

انواع پورت­های سریالی کدامند

·       پورت DE 9و یا COM

·       پورت DB 25

انواع پورت­های صدا کدامند

·       پورت MMTRS 3.5

·       پورت TOSLINK

انواع پورت­های ویدیو کدامند

·       پورت VGA

·       پورت DVI

·       پورت MINI DVI

·       پورت MICRO DVI

·       پورت RCA

·       پورت HDMI

·       پورت MINI HDMI

·       پورت MICRO HDMI

·       پورت USB


پورت نرم افزاری چگونه عمل می­کند؟

پورت­ها در دنیای وسیع و گسترده کامپیوتر­ها و سیستم­ها، دارای اهمیت فراوانی هستند و انواع مختلفی را هم با کارکرد­های متفاوت شامل می­شوند.

در این مقاله به بررسی بیشتر پورت نرم افزاری و انواع آنها، که بسیار هم رایج هستند خواهیم پرداخت و در ادامه نیز مالتی پورت­ها را بیشتر خواهیم شناخت.

در ارتباط با پورت نرم افزاری باید گفت که این پورت در واقع نقطه­ای مجازی است که در آن اتصالات شبکه شروع و تمام می­شود.

چنین پورت­هایی بوسیله سیستم عامل، مدیریت شده و هر کدام نیز برای یک پردازش و یا رویس خاص به کار می­روند.

انواع مختلف پورت­های نرم افزاری، انواع مختلفی از ترافیک را انتقال می­دهند. برای مثال پورت ایمیل­ها با پورت صفحه وب تفاوت دارند البته هر دوی آنها به یک کامپیوتر می­روند.

انواع مختلفی از اطلاعات در بین کامپیوتر­های یک شبکه تبادل شده و در حقیقت این پورت­ها هستند که به سیستم­های کامپیوتری کمک می­کنند تا مطلع شوند با اطلاعاتی که بدست آورده­اند باید چه کنند.

استاندارد­های موجود پورت­ها در تمامی دستگاه­های مبتنی بر شبکه مشترک است و به هر پورت نیز شماره­ای اختصاص یافته است که برای یک پروتکل خاص استفاده شده و به کار می­رود.

انواع مختلفی از انتقال اطلاعات از انواع مختلف پروتکل هم استفاده می­کنند و این پروتکل­ها نیز، پورت­های مختص به خود را دارند.

پورت­ها مربوط به چهار لایه از مدل مرجع OSI هستند و تنها پروتکل­های انتقالی مثل TCP و یا  UDP توانایی مشخص کردن این را دارند که هر بسته باید به کدام پورت برود.

هدر­های UDP و TCP دارای قسمتی هستند که شماره پورت را تعیین و مشخص می­کند. البته پروتکل­های لایه سه از مدل OSI قادر نیستند تا بدانند چه پورتی برای اتصال به شبکه استفاده شده.

انواع پورت­های نرم افزاری کدامند؟

دسته ­بندی پورت­های نرم افزاری شامل سه بخش زیر می­باشد:

پورت­های 0 تا 1023 که جزو پورت­های شناخته شده هم هستند و LANA به سرویس­ها و برنامه­ها اختصاص داده مانند TELNET و FTP و غیره.

پورت­های 1024 تا 4915 که با هیچ کدام از سرویس­های اینترنتی ارتباط ندارد و در زمان فعالیت و یا کار با ابزار شبکه یک پورت به شکل رندوم باز شده و ارتباط با سرور میسر می­شود تا در نهایت اطلاعات ارسال و یا دریافت شود.

پورت­های 49152 تا 65535 که در دسته پورت­های پویا و خصوصی هستند و به ندرت مورد استفاده قرار می­گیرند. سرویس­های خاص اینترنتی که تروژان و ویروس  را استفاده می­کنند ممکن است از این پورت­ها هم بهره بگیرند.

مالتی پورت­ها چه هستند؟

جهت افزایش پورت­های کامپیوتر و سرور میتوان از مالتی پورت­ها کمک گرفت. آنها چیزی بین 4 تا 8 پورت را فاهم می­کنند و دو دو مدل یا نوع نیز وجود دارند شامل اینترنال و اکسترنال می­شوند.

سرعت انتقال دیتا­ها در انواع مختلف مالتی پورت­ها متفاوت می­باشد و قیمت آن­ها را هم تحت تاثیر قرار می­دهد.

 دردستگاه­هایی که استاندارد سریال RS232 را پشتیبانی می­کنند، می­شود تا 128 پورت را از طریق مالتی پورت به شکل سریال، تنظیم نمود.

در ISP ها و شبکه اینترانت، برای اتصال مودم­ها به سرور نیز می­توان از مالتی پورت و کاربرد آن در این زمینه هم استفاده کرد.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.

LiveZilla Live Chat Software