وظایف سوئیچ شبکه چیست؟ + راهنمای خرید بهترین سوئیچ شبکه

1401/03/09 0 نظر

وظایف سوئیچ شبکه چیست؟ + راهنمای خرید بهترین سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه بلوک اصلی در یک سیستم شبکه است. سوئیچ های شبکه چندین دستگاه از جمله کامپیوترها، اکسس پوینت ها، پرینترها و سرورها را به هم متصل می کنند. یک سوئیچ به دستگاه های موجود در شبکه اجازه می دهد، اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و با هم در ارتباط باشند. سوئیچ های شبکه دستگاه های سخت افزاری هستند که دستگاه های دیگر موجود در شبکه را به هم متصل کرده و داده ها را از طریق کابل های شبکه انتقال می دهند.

مزایای استفاده از سوئیچ در شبکه چیست؟

  • اطلاعات را بین دستگاه های موجود در شبکه خانگی یا اداری انتقال می دهد.
  • پورت های بیشتری را به شبکه اضافه می نماید. بدین ترتیب می توانید، دستگاه های بیشتری را به شبکه وصل کنید.
  • می تواند، مانند یک دستگاه واسط یا پل بین دو شبکه محلی عمل کند.
  • اطلاعات همه دستگاه های موجود در شبکه و آدرس MAC آنها را دارد، بنابراین داده ها و اطلاعات را به دستگاه صحیح انتقال می دهد.
  • معمولا دارای پیکربندی آسانی مانند رابط مرورگر وب است.

انواع سوئیچ های شبکه

سوئیچ شبکه به طور کلی به دو دسته مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم بندی می شود. سوئیچ های غیر مدیریتی سوئیچ هایی هستند که نیاز به پیکربندی خاصی ندارند و به محض اتصال به برق با دستگاه های موجود در شبکه ارتباط برقرار می کنند. این سوئیچ ها دارای تعداد پورت های کمی بوده و عموما در شبکه های خانگی یا شبکه های اداری کوچک استفاده می شوند.

اما سوئیچ های مدیریتی امنیت بیشتری داشته و انعطاف پذیری بالاتری را ارائه می دهند. این سوئیچ ها به شما اجازه می دهند که شبکه خود را به صورت سفارشی و به دلخواه خود تنظیم نمایید.

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه

تفاوت بین سوئیچ شبکه، هاب و روتر چیست؟

هاب شبکه نقطه اتصال مرکزی و دستگاهی است که تقریبا کاری مشابه با سوئیچ شبکه را انجام می دهد. هاب های شبکه قبل از به بازار آمدن سوئیچ ها استفاده می شدند؛ اما هنوز هم در شبکه های قدیمی دیده می شوند. هاب ها کارایی کمتر و قابلیت های ساده تری نسبت به سوئیچ های شبکه دارند. از آن جا که اطلاعات هر دستگاه در هاب ذخیره نمی شود، بنابراین داده ها بین تمام دستگاه های موجود در شبکه اشتراک گذاری می گردد. به طور کلی هاب ها دارای پهنای باند محدودتری نسبت به سوئیچ های شبکه برای اشتراک گذاری اطلاعات توسط کاربران می باشند. همچنین هاب نسبت به سوئیچ از سرعت کمتری در انتقال داده برخوردار است.

سوئیچ شبکه همانطور که در بالا گفتیم، وظیفه اتصال دستگاه های مختلف به شبکه را بر عهده دارد؛ اما روترها وظیفه برقراری ارتباط بین شبکه های مختلف را بر عهده دارند. روترها داده ها و اطلاعات را بین شبکه های مختلف به اشتراک می گذارند. به عبارت دیگر روتر یک توزیع کننده اینترنت است و می تواند، اتصال شبکه های مختلف در یک سازمان و یا اتصال چندین شعبه را با هم برقرار نماید.   

سوئیچ شبکه 8 پورت

سوئیچ شبکه 8 پورت

راهنمای خرید بهترین سوئیچ شبکه

برای خرید بهترین سوئیچ شبکه که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، در نظر گرفتن موارد کلیدی زیر توصیه می گردد:

  • تعداد پورت های سوئیچ و هماهنگی آن با تعداد کاربران ( به طور مثال سوئیچ 8 پورت برای یک کسب و کار با تعداد پرسنل محدود کافی است).
  • بررسی نوع دستگاه های موجود در شبکه از نظر سخت افزاری و نرم افزاری
  • سرعت انتقال داده در سوئیچ
  • استفاده از سوئیچ مدیریتی سفارشی برای سازمان های بزرگ
  • توجه به قیمت سوئیچ

قیمت سوئیچ شبکه به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی سوئیچ های شبکه از قیمت های متنوعی برخوردار هستند. قیمت سوئیچ ها به تعداد پورت، مدیریتی یا غیر مدیریتی بودن سوئیچ، رکمونت یا غیر رکمونت بودن سوئیچ و برند سوئیچ بستگی دارد. به طور معمول ارزانترین سوئیچ شبکه سوئیچ های غیر مدیریتی با تعداد پورت کمتر هستند. به طور مثال قیمت سوئیچ شبکه 2 پورت از سوئیچی با تعداد پورت بیشتر ارزان تر است. سوئیچ های شبکه سیسکو نیز از باکیفیت ترین و گران ترین محصولات موجود در بازار می باشند. 

افزودن نظر

LiveZilla Live Chat Software