پاورماژول

نویسنده ejazi 1399/06/29 0 نظر

پاور ماژول یا همان PDU که مخففUNIT POWER DISTRIBUTION می باشد قطعه ایست که تعدادی پریز برق روی آن طراحی شده است و وظیفه ی آن تغذیه اجزای داخلی رک می باشد. پاور ماژول از تجهیزات پسیو شبکه است که قابل نصب در ساختار رک می باشد.

امروزه حفظ سلامت و ایمنی دستگاه های متصل به منبع های توزیع کننده برق از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان به ویژه در زمینه صنعتی می باشد.

تقسیم بندی پاورماژول ها با توجه به تعداد پورت آنها:

  • پاور ماژول 3 پورت- پاور ماژول 6 پورت- پاورماژول 8 پورت- پاور ماژول 9 پورت (1 یونیت افقی)
  • پاور ماژول 21 پورت- پاور ماژول 32 پورت- پاور ماژول 33 پورت (زیرو یونیت عمودی) با فیوز مینیاتوری

تقسیم بندی پاور ماژول ها با توجه به یونیت آنها:

  • پاور ماژول 1 یونیت
  • پاورماژول 2 یونیت
  • پاور ماژول زیرو یونیت ( طراحی ویژه به منظور نصب در رک به صورت عمودی)

هر پورت طراحی شده که بر روی پاورماژول رکمونت قرار گرفته، امکان تغذیه یک دستگاه اکتیو را به صورت استاندارد دارد. زمانی که تعداد مصرف کننده های درون رک زیاد باشد باید از پاورماژول با پورت های بیشتر یا چند پاورماژول استفاده کرد .

*کلید پاورماژول

بر روی محفظه ی بیشتر پاورماژول ها برای قطع یا وصل کردن جریان برق، کلیدی قرار دارد که در موارد ضروری بتوان به راحتی آن را خاموش-روشن کرد.  

*فیوز مینیاتوری

برخی از پاورماژول ها برای حفاظت از جان افرادی که از تجهیزات رک شبکه استفاده می کنند ، دارای فیوز های محافظ هستند.

*فیوز مینیاتوری یک وسیله حفاظتی است در برابر نوسانات جریان برق که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار برده می شود.

*سیم ارت

برخی از پاورها دارای سیم ارت می باشند. در واقع سیم یا کابل ارت در تمامی دستگاه های الکترونیکی، از دستگاه های کوچک گرفته تا دستگاه های بزرگ و پیچیده وجود دارد. برای مثال، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی دست بر روی بدنه یخچال و با ماشین لباسشویی می کشید، لرزش بسیار ضعیفی، مانند برق گرفتگی را حس می کنید؛ این حس در واقع جریان برگشت برق ضعیف می باشد که البته برای بدن بی خطر است. در واقع مدار داخلی دستگاه های الکترونیکی معمولا برای تخلیه بارهای اضافی با استفاده از یک سیم رسانا به زمین متصل می شوند که در لوازمی، مانند لباسشویی این سیم از داخل بدنه متصل می کنند و خب لباسشویی هم بر روی زمین قرار دارد و به این ترتیب بار الکتریکی اضافی وارد زمین می شود؛ و به چتین سیم هایی که تخلیه بار از طریق آنها صورت می گیرد سیم یا کابل ارت گفته می شود. اگر کابل ارت در دستگاه های مختلف وجود نداشته باشد، اتفاقاتی از جمله، خرابی دستگاه بر اثر بار الکتریکی زیاد و حتی آتش سوزی می تواند به وقوع بپیوندد و سیم ارت جلوی چنین حوادثی را به خوبی می گیرد.

افزودن نظر

LiveZilla Live Chat Software