کابل شبکه لگراند

نویسنده seo 1401/02/27 0 نظر

کابل شبکه لگراند

کابل شبکه لگراند توسط کمپانی  فرانسوی Legrand که بزرگترین کمپانی دنیا در زمینه تولید تجهیزات و زیرساخت های شبکه می باشد، تولید می گردد. لگراند در حال حاضر از ابرغول های تولید کننده تجهیزات برق و شبکه در کل دنیا می باشد. به طور کلی کابل های شبکه برای برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف شبکه به کار می روند. کابل هایی که در سیستم های شبکه استفاده می شوند، به سه دسته کابل فیبر نوری، کابل زوج تابیده شده و کابل کواکسیال تقسیم بندی می گردند. در این میان کابل های زوج تابیده شده بزرگترین سهم را در پیاده سازی سیستم ها و ارتباطات شبکه ای دارند. کابل های شبکه لگراند دارای انواع گوناگون بوده و به صورت هشت رشته هادی یا چهار زوج سیم به هم تابیده در ایران موجود هستند.

انواع کابل شبکه لگراند از نظر ساختار

کابل شبکه لگراند از لحاظ ماهیت و ساختار در دسته بندی زیر قرار می گیرد:

 • کابل شبکه UTP لگراند: کابل شبکه UTP، کابل بدون شیلد شبکه است. در این نام گذاری حرف U به معنی Unshielded (بدون شیلد) می باشد.
 • کابل شبکه  FTP لگراند: کابل شبکه FTP کابلی با فویل آلومینیومی است. F در این جا به معنی Foil یا ورقه آلومینیومی است.
 • کابل شبکه STP لگراند: کابل شبکه STP کابل شیلددار شبکه است. S در این جا به معنی Shielded یا شیلددار است.
 • کابل شبکه SFTP لگراند: کابل شبکه SFTP کابل فویل دار و شیلد دار شبکه است.

توضیح این که TP در تمامی این کابل ها مخفف Twisted Pair (زوج به هم تابیده) می باشد.

کابل شبکه UTP لگراند در مواردی استفاده می شود که میزان تجهیزات کم بوده و یا سیستم شبکه کوچک باشد. در شبکه های کوچک تداخل سیگنال وجود ندارد، در نتیجه استفاده از کابل  لگراند UTP کفایت می کند.

کابل لگراند FTP در سیستم های شبکه که تداخل رادیویی وجود دارد، استفاده می گردد. این کابل ها با این که فاقد شیلد هستند؛ اما با اتصال فویل آلومینیومی آنها به سیستم ارتینگ، نویز به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند.

کابل لگراند STP و SFTP نیز در سیستم های شبکه بزرگ و در محیط هایی که سیگنال های الکترومغناطیسی و نویز وجود دارد، استفاده می گردند.

قیمت کابل شبکه لگراند

کابل شبکه لگراند

انواع کابل های شبکه لگراند از لحاظ گروه (Category)

کابل شبکه لگراند از نظر Category یا سرعت و پهنای باند انتقال اطلاعات متفاوت است. به طور کلی کابل های شبکه لگراند با استانداردهای زیر تولید می شوند:

 • Cat5e
 • Cat6
 • Cat6a
 • Cat7
 • Cat8
 • Cat8.1

  در بین این گروه ها تنها چند نوع اول در ایران به فروش می رسند. مابقی استانداردها به دلیل نبود زیرساخت های کافی و هزینه های سرسام آور به ایران وارد نمی شوند.

کابل شبکه لگراند Cat5e: کابل های شبکه Cat5e از اولین کابل های شبکه تولید شده لگراند هستند که از رنگ طوسی برخوردار می باشند. این کابل ها عموما در شبکه های خانگی و شبکه های LAN استفاده می شوند. سرعت انتقال اطلاعات در این کابل ها 100 مگابیت در ثانیه و فرکانس انتقال داده ها نیز 100 مگاهرتز است.

کابل شبکه لگراند Cat6: کابل های شبکه Cat6 لگراند با رنگ آبی در بازار شناخته می شوند. این کابل ها مشخصات بهبودیافته ای نسبت به کابل های گروه قبلی دارند. سرعت انتقال اطلاعات در این کابل ها 10 گیگابیت در ثانیه و فرکانس انتقال اطلاعات در آنها 250 تا 550 مگاهرتز است. کابل های این گروه در شبکه هایی استفاده می شوند که نیاز به سرعت بالاتر و پهنای باند بیشتر برای انتقال داده ها وجود دارد.

کابل شبکه لگراند Cat6a: کابل های Cat6a از پر سرعت ترین کابل های شبکه لگراند در ایران هستند که به رنگ زرد می باشند. این کابل ها در انتقال تصویر و صدا عملکرد عالی دارند. سرعت انتقال داده در این گروه 10 گیگابیت در ثانیه و فرکانس انتقال داده ها برابر با 600 مگاهرتز است.

کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP

کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP

انواع کابل شبکه لگراند از نظر روکش

کابل شبکه لگراند از نظر نوع روکش مورد استفاده در کابل به دو دسته روکش PVC و روکش LSZH تقسیم بندی می شود. کابل های LSZH با نام هالوژن فری در بازار شناخته می شوند. این کابل ها برخلاف کابل های با روکش PVC از موادی تولید شده اند که در صورت سوختن، دود و گاز سمی تولید نمی کنند و سازگار با محیط زیست می باشند. به طور کلی کابل های با روکش LSZH دارای وزن بالاتری نسبت به روکش PVC هستند.

دلیل محبوبیت کابل های شبکه لگراند چیست؟

دلایل محبوبیت کابل شبکه لگراند را در درجه اول باید در استاندارد و درجه کیفی بالای آنها جستجو نمود. استفاده از هادی های مسی فاقد اکسیژن و خالص منجر به رسانایی بالاتر در کابل های لگراند می شود. کابل های لگراند از نظر روکش نیز عالی بوده و دارای عایق ضخیم هستند که علاوه بر به حداقل رساندن تداخل سیگنال و نویز، پیچ خوردگی زوج های سیم را کاهش می دهد.

کمپانی لگراند با استفاده از استانداردهای به روز دنیا در تولید کابل ها، عمر مفید آنها را بالا برده است، به طوری که کابل های لگراند در سیستم های شبکه دوام طولانی دارند. کمپانی لگراند در آزمایشگاه های کنترل کیفیت مجهز و پیشرفته خود سنجش های عملکردی دقیق بر روی کابل ها شبکه انجام می دهد. از این رو احتمال خرابی کابل های شبکه لگراند چیزی نزدیک به صفر است. 

انواع کابل شبکه لگراند

انواع کابل شبکه لگراند

در خرید کابل شبکه لگراند باید به چه نکاتی دقت شود؟

در هنگام خرید کابل های شبکه لگراند لازم است به موارد زیر دقت شود:

 • توجه به گروه یا Category: کابل لگراند را از لحاظ گروه، متناسب با سرعت انتقال اطلاعات و پهنای باند شبکه خود انتخاب نمایید.
 • قیمت کابل شبکه لگراند اورجینال: به طور کلی قیمت کابل های شبکه لگراند وابستگی شدید به قیمت دلار دارد. در نظر داشته باشید که کابل های شبکه UTP ارزان ترین نوع کابل های لگراند می باشند. ضمن این که کابل های با روکش PVC نیز ارزان تر از کابل های با روکش LSZH هستند.
 • توجه به اصل بودن کابل لگراند: با توجه به این که برند لگراند امتحان خودش را در سراسر دنیا پس داده است، سودجویان و شرکت های چینی کابل های شبکه فیک را با برند لگراند تولید و روانه بازارهای جهانی نموده اند. بنابراین لازم است، برای خرید کابل اصل و اورجینال لگراند مراکز معتبری مانند تجهیزات شبکه دنیای نوین را انتخاب نمایید. 

افزودن نظر

LiveZilla Live Chat Software