کاربرد پچ پنل ها در شبکه چیست؟

نویسنده HostiranAdmin 1397/09/10 0 نظر وبلاگ,

زمانی­که در حال راه‌اندازی شبکه‌­ی کامپیوتری در خانه یا اداره، استودیوی ضبط، یا سیستم سینمای خانگی هستید، با کابل­ های ورودی و خروجی زیادی مواجه می­‌شوید که باید به دستگاه­ های مختلف وصل شوند. همچنین، هر زمان که می‌­خواهید پیکربندی یا کابل­کشی شبکه را تغییر دهید، باید پشت دستگاه ­ها را بررسی تا کابل­ های درست را پیدا کنید، آن‌ها را قطع و به دستگاه جدید متصل نمایید. این کار، پر زحمت است و در گذر زمان، جک­ های ورودی و دستگاه­هایشان آسیب می‌­بینند.  

پچ پنل ­ها، راهکاری برای کاهش این مشکلات هستند. با استفاده از پچ ­پنل ­ها، دستگاه­ های شما مانند کامپیوترها، تجهیزات صوتی و تصویری، یا دیگر دستگاه­ های الکترونیکی کاملاً مرتب و بدون تداخل کابل­ ها وصل می‌­شوند. پچ پنل ­ها، پنل­ هایی با چندین پورت برای جک­ های ورودی و خروجی هستند. هر دسته از پورت­ های ورودی و خروجی با کابلی کوتاه از داخل وصل می­‌شوند.  

استفاده از پچ پنل ­ها موجب می‌­شود که دستگاه ­های الکتریکی و الکترونیکی به‌راحتی وصل شوند زیرا به‌جای روبرو شدن با تعداد بالایی کابل، فقط با پچ پنل ­هایی کار می­‌کنید که می‌­توانند با براکت­ های خود روی دیوار نصب شوند. همچنین، استفاده از پچ پنل ­ها ساییدگی و پارگی جک­ ها و دستگاه­ ها و زمان پیکربندی مجدد شبکه را کاهش می­دهد و اطمینان دارید که کابل­کشی شبکه به‌صورت متمرکز انجام شده و تمامی فضا را اشغال نکرده است.

انواع مختلفی پچ پنل وجود دارد. بعضی از آن‌ها تعداد جک کمی دارند و می­‌توانند در شبکه­ های کوچک­تر مانند سینمای خانگی یا شبکه کامپیوتری خانه استفاده شوند. از سوی دیگر، استودیو صوتی و تصویری حرف ه­ای یا شبکه­‌ی کامپیوتری یک اداره بزرگ نیاز به پچ پنل ­هایی با تعداد جک بالا دارند.

 

اتصالات درست

قبل از خرید پچ پنل، باید اطمینان حاصل نمایید که جک­ های آن با جک ­های تجهیزاتی که می­‌خواهید به پچ پنل متصل کنید، سازگاری دارند. به‌عنوان مثال، اگر از کابل­های Cat 5 استفاده می­‌کنید، باید مطمئن شوید که پچ پنل نیز با Cat5 سازگار است. در صورت عدم سازگاری، انتقال سیگنال­ ها با نویز همراه خواهد بود.

 

براکت دیواری

غیر از پچ پنل ­ها، شما نیاز به براکت­ های دیواری و سیستم­ های مدیریت کابل دارید تا مطمئن شوید که کابل‌کشی کاملاً درست و ایمن انجام شده است. زمانی­که پچ پنل خریداری می­‌کنید، نیاز به براکت دیواری نیز دارید تا پنل را روی دیوار نگه دارد. همچنین، نیاز به نصب واحد مدیریت کابل در زیر پچ پنل دارید تا هر کابل ورودی به پچ پنل را جداگانه و با اطمینان نگه دارد. در این شرایط، کابل ­ها به هم نمی‌­ریزند و زمانی­که نیاز به پیکربندی مجدد شبکه دارید، به‌راحتی مرتب می­‌شوند.

امروزه، با تغییر سریع تکنولوژی، مدیر شبکه گاهی از قبل نمی­داند که چه نوع کابلی برای اتصال دستگاه­ ها استفاده خواهد شد. در این شرایط، نیاز به پچ پنل هایی داریم که انواع مختلفی جک را پشتیبانی می‌کنند. این مسئله را می‌توان با استفاده از پچ پنل کیستون خالی نیز حل کرد.

حال که پچ پنل ­ها، راهی برای کاهش بی­نظمی کابل ­ها و مدیریت آسان ارتباط بین دستگاه­ های شبکه و اتصال LAN با یک WAN هستند، مدیر شبکه باید اطمینان حاصل کند که پچ پنل ­هایی درست را به کار می‌گیرد.

 

تعداد دستگاه­ها

قبل از این­که تصمیم بگیرید، پچ پنلی برای خانه یا اداره یا استودیو خود انتخاب کنید، فهرستی از دستگاه­هایی که به پچ پنل متصل می‌­شوند، را تهیه کنید. این ایده به شما کمک می­‌کند که تعداد جک­ها و مشخصاتی که پچ پنل باید داشته باشد، را مشخص کنید.

مسئله دیگری که باید در نظر داشته باشید، آینده شبکه یا استودیو شما است. به‌عنوان مثال، اگر می­‌خواهید ظرفیت کابل­های شبکه خود را بالا ببرید یا تعداد دستگاه­های موجود در شبکه را افزایش دهید، پچ پنلی که انتخاب می­‌کنید باید قابلیت ارتقا را داشته باشد. حتی اگر بعد از برنامه­ریزی، متوجه شدید که نیاز به ظرفیت بالاتری دارید، می­‌توانید پچ پنل  دیگری را روی دیوار اضافه کنید و برخی دستگاه­ها را به آن متصل نمایید.

حتی با پیدایش ارتباطات بی­سیم، بسیاری از دستگاه­های الکتریکی و الکترونیکی، زمانی­که با کابل متصل می­‌شوند، بهتر عمل می­‌کنند. بعلاوه، تغییرات در تکنولوژی به این معنی است که در حال حاضر، واحد سرگرمی خانگی به تعداد بیشتری از دستگاه­ها در خانه متصل می­‌شود. به‌عنوان مثال، بسیاری از مدل­های سینمای خانگی اکنون به ست آپ باکس، دستگاه پخش DVD، دوربین DSLR، پخش‌کننده صوتی، کامپیوتر یا تبلت و غیره وصل می­‌شوند.

 

صرفه­جویی در زمان

دستگاه­ های زیادی وجود دارند که می­‌توانند سیگنال­ های صوتی و تصویری را به صفحه تلویزیون ارسال کنند و تمامی این دستگاه ­ها باید در تنظیمات مختلف و بسته به نوع استفاده آن‌ها به صفحه تلویزیون متصل شوند. به‌جای قطع و وصل مداوم جک ­های مختلف و کار با تمام کابل­ هایی که این دستگاه ­ها نیاز دارند، می­‌توانید پچ پنلی را با استفاده از براکت دیواری آن نصب کنید. با پچ پنل ­ها، به‌راحتی می­‌توانید دستگاه ­های مختلف را پیکربندی مجدد کنید و مطمئن شوید که بهترین استفاده را از دستگاه­ ها انجام می­ دهید.

 

طراحی ساده

در حال حاضر، شبکه­های کامپیوتری اداری یا حتی خانگی دارای یک ارتباط LAN و یک ارتباط WAN هستند تا امنیت بالاتری را تامین ­کنند. هرچند که، ارتباط تمامی این کامپیوترها با شبکه بسیار دشوار است ولی زمانی­که از یک پچ پنل  استفاده می­‌کنید، شما کابل­کشی را کنار می­گذارید و تنها با جک­ها سروکار دارید. به‌محض اینکه شما کابل­های ورودی پچ پنل را لیبل­گذاری کنید، در آینده می­‌توانید به‌راحتی آن‌ها را مجدد پیکربندی کنید. همچنین، به دلیل اینکه کل شبکه با پچ پنل کنترل می‌­شود، مشکلات را سریع‌تر و مؤثرتر ردیابی و حل می­ کنید.

قدرت دستگاه­های الکتریکی و الکترونیکی امروز به قابلیت اتصال آن‌ها به یکدیگر است که این قابلیت با پچ پنل امکان‌پذیر است. 

افزودن نظر

LiveZilla Live Chat Software