تست فلوک چیست؟ قیمت و خرید کابل تست فلوک

1401/03/07 0 نظر

تست فلوک چیست؟ قیمت و خرید کابل تست فلوک

دستگاه تست فلوک (Fluke test) دستگاهی است که برای تشخیص ایراد در کابل های شبکه به کار می رود. این تستر مجموعه ای از تست ها و اندازه گیری های صنعتی را برای آنالیز کابل های شبکه ارائه داده و اطلاعات به دست آمده را با استانداردهای مشخص در زمینه سلامت کابل مقایسه می نماید. وقتی در هنگام نصب و راه اندازی شبکه از کابل های تست نشده استفاده شود، خرابی شبکه و عدم انتقال صحیح داده ها اجتناب ناپذیر خواهد بود. تسترهای فلوک به شما کمک می کنند تا کارکرد کابل ها را تست کرده و عیوب را به سرعت مکان یابی کنید.

تسترهای فلوک در تست کابل ها قابلیت های بسیار خوب و دقت عالی دارند. آن ها نه تنها اشکالات سیگنال مانند تداخل سیگنال، تضعیف سیگنال و خطاهای شیلد را نمایش می دهند، بلکه انواع پارامترهای تست فلوک را به صورت یک گزارش حرفه ای ارائه می کنند. افزون بر آن شما می توانید، نتایج تست خود را برای مراجعات بعدی در تستر ذخیره کنید. انواع تست فلوک که توسط نصابان شبکه برای تایید عملکرد کابل ها و تجهیزات پسیو شبکه استفاده می شوند، عبارتند از تست چنل و تست پرمننت.

تست فلوک به روش چنل (channel)

تست فلوک به روش چنل یکی از روش های تست کابل های شبکه می باشد. تست چنل را می توان، بر روی کابل های پچ کورد در شبکه LAN، کابل های عبوری از داخل ترانکینگ و کابل های Bulk انجام داد. به طور کلی در یک شبکه مسی به مسیر اتصال بین دو دستگاه کانال گفته می شود. کانال می تواند، مسیر بین یک سوئیچ در اتاق داده تا کارت شبکه در یک لپ تاپ باشد. دقت داشته باشید که طول کلی کابل در این روش نباید از 100 متر تجاوز نماید. در روش چنل از خود آداپتورها یا ماژول های دستگاه تستر استفاده می گردد. در این روش ابتدا دو سمت کابل را به کیستون متصل می کنند. سپس کیستون را با پچ کورد به دستگاه تستر وصل می نمایند.

تست فلوک به روش چنل (channel)

تست فلوک به روش چنل (channel)

تست به روش پرمننت (Permanent)

یکی دیگر از روش های تست فلوک تست پرمننت می باشد. این روش برای تست و آنالیز قسمت هایی از مسیر که دائمی و در جای خود ثابت هستند، به طور مثال یک پچ پنل، کابل LAN و یا یک پریز شبکه استفاده می گردد. در روش پرمننت سیم های تجهیزات حذف می شوند و فقط بخش ثابت کانال اندازه گیری می گردد. این روش برای تست اتصال بین دو پچ پنل، یک پچ پنل و یک پریز شبکه و ... استفاده می شود. حداکثر طول مسیر در این روش برابر با 90 متر است.

به طور کلی تست پرمننت دارای دقت بیشتری نسبت به روش چنل است زیرا در روش پرمننت کابل شبکه مستقیما به خروجی تستر متصل می شود؛ اما در تست چنل کابل باید ابتدا به یک پچ کورد متصل شده، سپس وارد تستر شود. 

تست به روش پرمننت (Permanent)

تست به روش پرمننت (Permanent)

استفاده از تست فلوک چه فوایدی دارد؟

  • گزارش دقیق قطعی کابل ها و اتصالات
  • تشخیص کشش بیش از حد و یا خمیده شدن کابل ها
  • ارائه گزارشات قابل ذخیره شدن در تستر
  • تشخیص اصل و فیک بودن تجهیزات شبکه از جمله کابل، پچ پنل، پچ کورد و کیستون
  • نمایش طول کابل کشی
  • تست کابل های فیبر نوری
  • بررسی میزان نویز در شبکه و تداخل سیگنال
  • تشخیص محل دقیق عیب در کابل ها و تجهیزات پسیو
  • آنالیز و بررسی سیستم با سرعت بالا
  • افزایش بازده و راندمان کاری شبکه

خرید کابل شبکه با تست فلوک  

از آن جا که کیفیت کابل های شبکه به صورت مستقیم در انتقال داده های بدون خطا نقش دارند، بنابراین باید در خرید آنها دقت نمود. کابل شبکه تست فلوک کابلی است که توسط دستگاه تستر فلوک مورد ارزیابی قرار گرفته و آزمایش های مربوطه را پاس کرده باشد. تسترهای فلوک می توانند، کابل هایی با گروه بندی های Cat5e، Cat6/6a، Cat7  و ... را مورد آنالیز قرار دهند. با این که قیمت کابل تست فلوک ممکن است، بیشتر از کابل های تست نشده در بازار باشد؛ اما به دلیل مملو شدن بازار از کابل های شبکه تقلبی و فیک، پرداخت هزینه بیشتر کاملا هوشمندانه به نظر می رسد. 

افزودن نظر

LiveZilla Live Chat Software