ایده‌های چیدمان رک ، تجهیزات سرور و کابل‌ کشی

نویسنده HostiranAdmin 1397/08/30 0 نظر وبلاگ,

این مقاله به‌منظور بیان تمام چیزهایی نوشته‌شده، که ما در مورد تنظیم یک سرور آموخته‌ایم و با فراگیری آن شما می‌توانید از انجام برخی اشتباهات مشابه که ما در طول سال‌ها انجام داده‌ایم اجتناب کنید. این مقاله به دو بخش تقسیم می‌شود: اول همه مسائلی که باید در نظر گرفته شوند را شناسایی می‌کنیم تا شما بتوانید خودتان درک کنید و ایده‌های خود را گسترش دهید؛ دوم، پیشنهاد‌ها و یا قواعد ما را درصورتی‌که به دنبال یک راهنمای ساده هستید ، گسترش دهید.

 

عواملی که باید در هنگام مدیریت رک سرور در نظر گرفت

به‌منظور داشتن یک روش کارا برای مدیریت رک های سرور، بهتر است که درک درستی از مشکلاتی که این ایده‌ها قصد ارائه راه‌حل برایشان دارند، داشته باشید.

 

چرا باید به طراحی و چیدمان رک ها اهمیت داد؟

یک رک نامنظم به‌طور قطع منجر به افزایش مدت‌زمان قطع برق خواهد شد. چگونه؟

 • هنگامی‌که روی سرورها کار می‌کنید و یا کابل‌ها را می‌کشید به‌طور اتفاقی کابل‌های برق و شبکه از بین می‌روند.
 • عدم توانایی در تعیین نقاط انتهایی کابل‌ های شبکه، چراکه به دلیل پیچیدگی نمی‌توانید مسیر آن‌ها را ردیابی کنید.
 • از طریق ممانعت فیزیکی در دسترسی به تجهیزات

 

مشخصات رک

به‌طور خلاصه به رک ها اشاره خواهیم کرد چراکه در اکثر موارد با مکان مشترک حق انتخاب بر روی رک هایی که از قبل تهیه‌کرده‌اید را ندارید. ما در مورد این ویژگی‌ها بحث می‌کنیم تا در یک رک جزئیات بیشتری را جستجو کنیم و نگاهی می‌کنیم به برخی از تأمین‌کنندگان. عوامل فیزیکی که در رابطه با رک سرور بایستی در نظر داشت:

 • اندازه رک - معمولاً ۶۰۰ میلی‌متر عرض و عمق آن از ۹۰۰ تا ۱۰۷۰ میلی‌متر است. رک های عمیق‌تر باعث می‌شوند که تأسیسات راحت‌تر اداره شوند و می‌توانند به تهویه کمک کنند. نصب Power rail نیز با فراهم کردن شرایط نصب آسان‌تر و دقیق‌تر، نسبت به بقیه متفاوت خواهند بود.
 • Power rail نه‌تنها بخشی از رک هستند، بلکه دو گزینه مشترک مدیریت‌شده و مدیریت نشده نیز به‌حساب می‌آیند. Power rail مدیریت‌شده باید به‌عنوان یک عامل ضروری برای کمک به مدیریت از راه دور در نظر گرفته شوند.
 • طراحی ضعیف رک می‌تواند اثر زیادی بر روی ایجاد گرما در رک سرور داشته باشد. به دنبال ایجاد قسمت‌های بزرگ حفره‌دار و سوراخ‌های زیاد در بالای رک باشید.

 

مکان تجهیزات

لازم است که به مکان قرارگیری تجهیزات در رک، فکر شود

 • انتظار نصب چند سرور را دارید
 • کلیدهایتان کجا قرار گیرد
 • آیا  تجهیزات را در بالای رک سوار خواهید کرد؟ اگر چنین است، آیا می‌توانید به تجهیزات نصب‌شده در بالا دسترسی داشته باشید؟ می‌توانید چراغ LED را ببینید؟  می‌توانید به‌راحتی کابل‌ها را اضافه یا حذف کنید؟
 • آیا می‌توانید قسمت‌های اضافی را در رک خود نگه دارید؟
 • آیا شما صفحه‌کلید / نمایشگر / ماوس را در رک خود قرار می‌دهید؟ فضای آن را در ارتفاع مناسب قرار داده‌اید؟
 • جریان هوای خنک را در سوراخ پایه رک تعبیه کرده‌اید؟ آیا فضای کافی قرار داده‌اید تا مطمئن شوید که در زیر گیر نمی‌کند؟
 • برخی سرورها حرارت بیشتری نسبت به بقیه ایجاد می‌کنند ، و آیا می‌توانید آن‌ها را خاموش کنید؟
 • زمانی که شما نیاز به کار بر روی سرورهای خود دارید، قادر خواهید بود به‌راحتی به درگاه‌های شبکه، خروجی‌های توان، درگاه‌های USB، درگاه‌های سریال، کلیدهای برق و غیره دسترسی داشته باشید؟

 

شناسایی یونیت رک خود

حتی اگر همانند تصویر به‌طور دقیق شماره‌گذاری نشده باشد، می‌توانید به‌وسیله یونیت رک از طریق فضای فلزی کوچک‌تر بین آن‌ها طبقه‌بندی کنید.( قسمت پایین تصویر). در داخل هر رک سوراخ‌ها به‌وسیله فضای فلزی بزرگ‌تر  از هم جدا می‌شوند.( قسمت بالای تصویر).

تمام رک ها با یک یونیت رک کامل در بالا و پایین شروع نمی‌شوند. از این مزیت برای خنک کاری استفاده کنید.

 

 

توزیع کابل

اگر شما قصد دارید که فقط کابل توزیع یک رک تک را استقرار دهید، موضوعی نیست که بخواهید راجع به آن نگران باشید. اتصالات شما بایستی وارد رک شوند و یک کلید در جایی داخل آن قرار دهید؛ اما اگر قصد دارید که چندین رک را استقرار دهید، گزینه‌های کمی در اختیار خواهید داشت. این گزینه‌ها بستگی به این خواهند داشت که کلیدهای خود را کجا قرار می‌دهید.

گزینه اول – روش پچ پنل : در استقرار چند رک، شما می‌توانید به روش سنتی یک پچ پنل با تعداد درگاه کافی برای هر دستگاه نصب کنید و سپس این اتصالات را به یک رک یا مکان ارتباطی مرکزی باز ‌گردانید. در ارتباطات رک شما می‌توانید هر درگاه را به یک کلید متصل کنید.

این یک رویکرد خوب است، چراکه یک مکانیزم واضح و شفاف برای اتصال هر سرویس به هر رک در هر دستگاه دیگری در زیرساخت شما را فراهم می‌کند.

این کار نیاز به سیم‌های رشته‌ای بین رک را به شکل تک کاره به حداقل می‌رساند. پچ پنل ها به‌طور بالقوه امکان استفاده از کلیدهای بزرگ‌تر و استفاده بیشتر از درگاه‌ها را فراهم می‌کنند.

نکته منفی این روش هزینه بالای نصب پچ پنل است، همین‌طور اتصالات اضافی ایجادشده نشان‌دهنده نقاط بی‌مصرف و فضای نه‌چندان ناچیز مصرف‌شده توسط پچ پنل ها است. برای استفاده معقول از پچ پنل های نصب‌شده، باید از نیازهای درازمدت خود مطمئن باشید.

گزینه دوم- روش کلید توزیع: یک روش جایگزین آن است که کلیدهایی در هر رک نصب شوند و سپس این کلیدها به‌عنوان سیستم متصل‌کننده عمل کنند. هر کلید تنها باید با دو کابل اترنت متصل شود.

مزایای این روش عبارت‌اند از:

 • کاهش کابل بین رک ها
 • نصب آن معمولاً به‌وسیله پرسنل فنی با استفاده از کابل‌های خارج از رک انجام می‌شود.
 • کاهش فضای موردنیاز
 • کاهش نقاط بی‌استفاده

عیب این روش محدود شدن توانایی اتصال سرویس‌های غیر شبکه‌ای است، تلفن و خدمات صوتی، اتصالات متقاطع و غیره نیز، نیاز به سیم‌کشی سفارشی در لحظه دارند.

البته در اکثر خدمات مبتنی بر شبکه، روش دوم آسان‌تر و کارا  است.

 

سوییچینگ

هنگامی‌که شما یک رک را استقرار می‌دهید، به یک سخت‌افزار سوییچینگ نیاز خواهید داشت. به‌منظور حفظ قابلیت دسترسی زیاد، توانایی مدیریت از راه دور اهمیت حیاتی دارد .

توصیه می‌کنیم استفاده از سوئیچینگ لایه 2 مدیریت‌شده به حداقل برسد. این کار به شما اجازه خواهد داد تا درگاه‌هایی که باعث ایجاد مشکلات زیرساختی می‌شوند را فعال و یا غیرفعال کنید.

درصورتی‌که رویکرد توزیع سوییچ را اتخاذ کنید همان‌طور که در بالا توضیح داده شد باید محل سوییچ‌ها را در داخل خود رک در نظر بگیرید. دو گزینه وجود دارد؛ یا در بالای رک یا در سطح پایین‌تر که تقریباً به آن وسط می‌گویند.

 • بالا قرار دادن، دسترسی به آن و مشاهده LED  های تشخیص هدف را دشوار می‌کند
 • قرار دادن در سطح پایین ممکن است ریسک به هم خوردن و یا قطع شدن اتصالات را افزایش دهد
 • بالا قرار دادن باعث طولانی‌تر شدن فواصل کابل‌ کشی تا تجهیزات می‌شود که به‌طور بالقوه باعث آشفتگی در کابل‌کشی می‌شود
 • نصب در بالا تضمین می‌دهد که سویچ فاقد Power rail است و این می‌تواند دسترسی به پشت رک را محدود کند
 • نصب در وسط ممکن است باعث حذف Power rail شود و کابل‌های نصب‌شده در هنگامی‌که سوییچ خراب می‌شود را با مشکل روبه‌رو کند. و این یک مسئله مهم است.

نکته آخر بسیار حیاتی ست، بنابراین لازم است که سوییچ در بالای دید نصب شود. دسترسی فیزیکی به درگاه‌ها و چراغ‌ها یک نگرانی مهم است؛ بنابراین می‌توان با قرار دادن یک نردبان این دسترسی را برای کارکنان کوتاه ‌قد هم میسر کرد.

 

سیستم تهویه

با افزایش تراکم تجهیزات در رک، خنک کنندگی یک فاکتور مهم می‌شود. اگرچه اغلب مراکز داده ملزم به حفظ دمای محیط در محدوده‌ی قابل‌قبول هستند. اما این تضمین مانع از انتخاب چیدمان رک به‌گونه‌ای که تولید گرمای قابل‌توجهی نکند، نخواهد شد. این گرما منجر به افزایش مصرف توان و نرخ بیشتر خرابی تجهیزات می‌شود.

ما در حالت Anchor، ترکیبی از طراحی ضعیف رک را مشاهده کردیم به‌گونه‌ای که دمای رک های داخلی تا 50 درجه سلسیوس در یک اتاق با دمای 22 درجه بالا می‌رود.

رک هایی که با تجهیزاتی که توان کمتر از 1.8 کیلووات تولید می‌کنند استقرار پیداکرده‌اند به‌ندرت با مشکل خنک کنندگی مواجه می‌شوند. یک رک خنک‌کننده همیشه کارآمدتر خواهد بود، اما تنها با افزایش توان است که خنک‌کنندگی به مسئله‌ای تبدیل می‌شود که باید موردتوجه قرار گیرد.

کارهایی که می‌توانید انجام دهید:

 • اگر شما مجموعه خود را دارید، با استفاده از رک های باز بدون در، آن را ایمن نگه دارید
 • اکثر رک ها می‌توانند پنکه‌هایی را در خود جا دهند که این به خروج گرما و افزایش جریان هوای خنک در رک کمک می‌کند
 • پنکه‌های افقی هر سرور باعث خروج هوای گرم از طریق درهای تهویه می‌شوند
 • به‌منظور افزایش جریان هوا، بین سرورها فاصله قرار دهید( مثلاً بین هر سرور ، به‌اندازه دو سرور فاصله اندازید)

 

تراکم رک

هنگامی‌که در حال تصمیم‌گیری در مورد چیدمان رک تان هستید، خوب است که ایده‌ای در رابطه با چگونگی شکل آن پس از تکمیل شدن داشته باشید. در اکثر موارد استقرار رک با اضافه شدن تدریجی تجهیزات در طول زمان اتفاق می‌افتد.

اگر از محدودیت‌های تراکم در ابتدای کار آگاه باشید نکاتی مانند قرار داد فاصله بین سرورها که به خنک کنندگی کمک می‌کند را مد نظر خواهید داشت و یا فراموش نخواهید کرد که ثابت کننده صفحه نمایش و سینی صفحه‌کلید را چگونه نصب کنید که فضا پر نشود.

 

حفظ نظم در رک

برای حفظ نظم در هر سیستمی که در محل دارید؛ مهم است که قوانین برای هرکسی که بر روی رک کار خواهد کرد روشن و شناخته‌شده باشد. قوانین بایستی ساده باشند و هر روز دنبال شوند، در غیر این صورت یک رک مرتب، به‌سرعت به یک رک آشفته تبدیل خواهد شد.

 

تعیین موقعیت میله عمودی

میله‌های عمودی تنها قبل از نصب هرگونه تجهیزات در رک قابل تنظیم هستند. بنابراین باید مطمئن شوید که عمق آن به‌گونه‌ای تنظیم‌شده باشد که تمام نیازمندی‌های شما را از روز اول برآورده کند. این کار همیشه آسان نیست. چون شما همیشه از قبل نمی‌دانید که در حال نصب چه چیزی در رک خواهید بود.

نکاتی که باید در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

 • فاصله بین میله‌ها - عمق
 • فاصله بین میله‌های عمودی و داخل درب جلو – نمای جلو
 • فاصله بین میله‌های عمودی و داخل در پشتی – نمای پشت

اکثر تولیدکنندگان تجهیزات، دستورالعمل‌های نصب تجهیزاتشان را منتشر می‌کنند اگرچه در برخی موارد فهمیدن آن‌ها آن‌قدر آسان نیست. توجه داشته باشید که برای تجهیزات Dell انواع کمی از میله وجود دارد و بنابراین انتخاب صحیح آن یک موضوع مهم در موقع خرید است. آرایش درایوها و اسکلت تیغه‌ها نیز نیازمند ملاحظات ویژه‌ای ست.

همچنین در تنظیم موقعیت میله‌ها به دنبال یک عامل مزاحم مانند مکانیزم قفل شدن در باشید چرا که ممکن است بر روی جایی که شما می‌توانید سرور را قرار دهید تأثیر گذارد.

موقعیت میله‌های عمودی در رک های با عمق زیاد موضوع کم‌اهمیتی ست چرا که گزینه‌های زیادی برای قرار دادن آن‌ها دارید. در 900 میلی‌متر می‌تواند خیلی متعادل عمل کند، تا زمانی که از 1070 میلی‌متر خارج شوید به نظر مشکل بزرگی ایجاد نخواهد کرد.

 

قوانین چیدمان Anchor رک

با در نظر گرفتن عوامل بالا یک مجموعه ساده از قوانین داریم که در ایجاد رک های جدید از آن‌ها پیروی می‌کنیم.

 

طرف سرد / طرف گرم

بسیاری از دیتاسنتر‌ها هم طرف گرم و هم طرف سرد دارند. مطمئن باشید که این نکته را از ابتدا مد نظر قرار دهید. طرف گرم بایستی طرفی باشد که اکثر هوای گرم از آن سمت رک خارج می‌شود، عموماً از پشت سرورهایتان. طرف سرد معمولاً سمت جلوی سرورهای شما خواهد بود.

 

موقعیت‌یابی نصب میله‌های عمودی رک

موقعیت پیشنهادی ( برای رک با عمق 1000 میلی‌متر) به‌صورت زیر است:

نمای جلو: 70 میلی‌متر

عمق میله: 740 میلی‌متر

نمای عقب: 190 میلی‌متر

این ابعاد بر اساس الزامات اکثر تولیدکنندگان تجهیزات سرور هستند. شما باید مشخصات را با فروشندگان برای هر تجهیزاتی که می‌خواهید نصب کنید ، چک کنید. تغییر عمق رک ممکن است به پیکربندی متناوب نیاز داشته باشد.

 

مکان کلید

کلیدها باید روی سایر تجهیزات در سه قسمت فوقانی رک قرار داشته باشند.

 

مدیریت کابل

در پایین سوییچ‌ ها یک دستگاه مدیریت کابل به‌صورت افقی سوار شده، که برای ردیابی کابل‌های شبکه خارج از لبه رک استفاده می‌شود.

کابل‌ها باید با استفاده از حلقه‌های دو طرفه به‌صورت عمودی در یک طرف رک قرار گیرند و دستگاه‌های مدیریت تأمین کابل بایستی به میله‌ها متصل شوند. کابل‌های برق به درگاه متصل می‌شوند تا از خطر قطع شدن احتمالی جلوگیری کنند. کابل‌ها باید با استفاده از حلقه‌های دو طرفه به‌صورت عمودی ساخته شوند. کابل‌ها باید از هر دو طرف علامت‌گذاری شوند تا بتوان آن‌ها را ردیابی کرد.

 

مکان سرور

برای رک های با  توان استاندارد کمتر از 2 کیلووات بین هر کدام از سرورها به‌اندازه دو سرور فاصله بگذارید.

به‌منظور نصب صفحه‌کلید و نمایشگر برای راحتی در تعمیر و نگهداری سرور، در وسط رک یک فضای خالی قرار دهید.

 

برچسب زدن تجهیزات

برچسب تمام دستگاه‌ها را هم در جلو و هم در پشت به همراه نام شناسایی منحصربه‌فرد بزنید. نام ‌های روی برچسب‌ها باید به‌طور مستقیم با آن‌هایی که در مستندسازی و سیستم‌های نظارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ارتباط داشته باشند. بدون استثنا هیچ دستگاه بدون برچسبی مجاز به استفاده در رک شما نیست.

افزودن نظر

LiveZilla Live Chat Software